W operze wrocławskiej

Nauka i muzyka

Koło Naukowo-Artystyczne
ICTUS

Koło Artystyczno-Naukowe ICTUS powstało w 2008 roku i wywodzi się z Koła Naukowego ART-MEDIA. Jego założycielką oraz przewodniczącą była Dorota Musialik, wtedy studentka Instrumentalistyki, następnie Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej. Opiekunem naukowym był dr Daniel Cichy - muzykolog i publicysta muzyczny.
ICTUS zrzeszało około 20 stale współpracujących studentów, biorących udział w spotkaniach, rozmaitych działaniach studenckich oraz wyjazdach naukowo-dydaktycznych. Celem istnienia Koła Artystyczno-Naukowego ICTUS jest poszerzanie horyzontów naukowo-artystycznych na spotkaniach „Przy herbacie”, których bohaterami są kompozytorzy i naukowcy oraz czynny udział w życiu muzycznym w kraju i za granicą. Obok wyjazdów na festiwale, spektakle operowe i koncerty, studenci uczestniczą także w warsztatach (m.in. tańca dawnego) oraz odwiedzają biblioteki i archiwa, w których zapoznają się z muzykaliami.

Praska Wiosna 2009

Studenci Instytutu na 64 Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym PRASKA WIOSNA

Wrocławski Strauss i Puccini

23 i 24 maja 2009 roku w Operze Wrocławskiej

Wrocław górą!

Studenci Instytutu Muzyki już po raz drugi
odwiedzili Operę Wrocławską.

„Smak polskości”

FESTIWAL MUZYKI POLSKIEJ w Krakowie

Studenci koło naukowego ART.- MEDIA (obecnie Koło Artystyczno-Naukowe ICTUS) oraz wykładowcy Instytutu Muzyki, w dniach 29 maja – 1 czerwca 2008 r., korzystając z zaproszenia dra Michaela Malkiewicza zrealizowali wyjazd studyjny do Salzburga.

Podsumowanie wyjazdu SALZBURG 2008

Całym sercem dziękujemy doktorowi Michaelowi Malkiewiczowi za gościnność i serdeczność. Równie wielkie podziękowania należą się opiekunowi naszego koła Danielowi Cichemu za motywację i wsparcie w realizacji projektu. Sztabowi organizacyjnemu wyjazdu tj.: Joanna Leś, Dorota Musialik oraz Sebastian Kosiec, za bezpieczną i interesującą podróż, a przede wszystkim za cenny czas poświęcony organizacji tego przedsięwzięcia.

Instytut Muzyki na IV Studenckim Festiwalu Nauki
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

16-17 kwietnia 2008

W dniach 16-17 kwietnia 2008 roku w Katowicach na Uniwersytecie Śląskim odbyły się Dni Otwarte Uczelni oraz IV Festiwal Nauki.
Instytut Muzyki w Cieszynie zaangażował się tak prężnie w organizację tego przedsięwzięcia po raz pierwszy. Dzięki pomysłodawcom z koła naukowego Instytutu Muzyki ART.- MEDIA pod kierownictwem Joanny Leś oraz opiekunowi koła magistrowi Danielowi Cichemu, udało się zorganizować kilka koncertów z udziałem studentów Wydziału Artystycznego w Cieszynie. Zostały zaprezentowane interesujące gatunki nurtu muzycznego. W przestrzeni dźwiękowej pojawił się min. jazz, folk, standardy muzyki orkiestrowej, soul, blues, funk w połączeniu z indywidualnymi pomysłami improwizacyjnymi.

Naszym wspólnym celem we współorganizowaniu festiwalu była promocja Instytutu Muzyki w Cieszynie oraz pokaz umiejętności zdobytych na Wydziale Artystycznym. Od strony artystycznej zapewniliśmy w tym projekcie rozrywkę na wysokim poziomie. Przekonać się można było o tym podczas prezentacji na Katowickim rynku przy Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, gdzie poszczególne wydziały UŚ zapraszały do edukacji na promowane kierunki. Także podczas koncertów w klubie studenckim „Straszny Dwór” mieszczącym się w Katowicach Ligocie, gdzie wystąpiły wyżej wymienione zespoły oraz odbył się muzyczny jam-session. Zespół „Żul Band” został zaproszony do budynku rektoratu (Ul. Bankowa12), gdzie w holu głównym zaprezentował swój program muzyczny.
Koło naukowe Instytutu Muzyki ART.- MEDIA zapraszało do studiowania w Cieszynie przez koncerty, warsztaty gry na instrumentach, prezentacje multimedialną, którą przygotował Mateusz „Borys” Jachym, prezentacje bibliografii oraz dyskografii artystycznych i naukowych artystów naszego instytutu a także materiały inf. dot. oferty studiów w cieszyńskim Instytucie Muzyki.
Nasze wsparcie organizacyjne: Joanna Leś, Dorota Musialik, Jolanta Gwizdoń, Wioleta Stronczek, Paweł Kostuj, Konrad Sowińśki również Pani Marysia Tomczyk z naszego sekretariatu.
Dziękuję wszystkim zespołom, które zagrały całkowicie za darmo!

Uważam, że projekt dał nam możliwość pokazania naszych umiejętności. Pozwolił wspólnie mile spędzić ze sobą czas i dał nam obraz oraz motywację do tego, że stać nas na wiele. Serdecznie wszystkim Wam dziękuję i pozdrawiam!

Szef projektu: Sebastian Kosiec

[PC]